CBS Daytime Cleans Up at Creative Arts Daytime Emmys!

Author:
Publish date:
Updated on
bergman170848


The Young and the Restless’Judy Blye Wilson (pictured above with Ignacio Serricchio, Chrishell Stause and Melissa Claire Egan) picked up the Daytime Emmy for Outstanding Casting For a Drama Series at the 40th Annual Creative Arts Technical Emmy Awards on June 13.  The win was one of 13 for CBS Daytime.

Angelica McDaniel, vice-president of CBS Daytime, congratulated the CBS winners on Twitter. Days of Our Lives picked up two statues. General Hospital tied with One Life to Live to win Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing For a Drama Series.

techemmytwit


See the full list of Creative Arts Daytime Emmy Award winners after the jump!

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN ART DIRECTION/ SET DECORATION/SCENIC DESIGN FOR A DRAMA SERIES

The Young and the Restless CBS

William Hultstrom, Production Designer

David Hoffmann, Art Director

Fred Cooper, Andrea Joel, Joe Bevacqua, Set Decorators

OUTSTANDING CASTING FOR A DRAMA SERIES

JUDY BLYE WILSON, Casting Director

The Young and the Restless CBS


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN FOR A DRAMA SERIES

The Bold and the Beautiful CBS

Danielle King, Costume Designer


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN HAIRSTYLING FOR A DRAMA SERIES

The Bold and the Beautiful CBS

Michele Arvizo, Head Hairstylist

Audrey Soto, Romaine Markus-Myers, Adriana Lucio, Hairstylists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN LIGHTING DIRECTION FOR A DRAMA SERIES

The Bold and the Beautiful CBS

Patrick Cunniff, Lighting Designer/Lighting Director

Phil Callan, Lighting Director

and

The Young and the Restless CBS

Ray Thompson, William Roberts, Lighting Directors

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN LIVE & DIRECT TO TAPE SOUND MIXING FOR A DRAMA SERIES

Days of Our Lives NBC

Zoli Osaze, Re-Recording Mixer

Roger Cortes, Production Mixer

Jacqueline Frazier, Hector Sarabia,

Harry Young, Boom Operators

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAKEUP FOR A DRAMA SERIES

The Young and the Restless CBS

Patti Denney, Head Makeup Artist

Marlene Mason, Ralph Wilcox, Kathy Jones,

Robert Bolger, Laura Schaffer Holmes, Makeup Artists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MULTIPLE CAMERA EDITING FOR A DRAMA SERIES

General Hospital ABC

Denise Van Cleave, Penny Pengra, Christine Magarian Ucar,

Peter Fillmore, David Gonzalez, Christine Cooper, Editors

and

One Life To Live ABC

Tracy Casper Lang, Teresa Cicala, Michael Sweeney,

Barry Gingold, Larry Farina, Stephen Cali, Vince Catania, Editors

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC DIRECTION AND COMPOSITION FOR A DRAMA SERIES

The Bold and the Beautiful CBS

Bradley Bell, Jack Allocco, David Kurtz, Music Directors, Composers

Lothar Struff, Music Supervisor

OUTSTANDING ORIGINAL SONG FOR A DRAMA SERIES

“ONLY LOVE GOES ON FOREVER”

The Young and the Restless CBS

Jack Allocco, David Kurtz, Gary Verna, Composers & Lyricists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT INTECHNICAL DIRECTION/ELECTRONIC CAMERA/VIDEO CONTROL FOR A DRAMA SERIES

The Bold and the Beautiful CBS

Jim Dray, Technical Director

Gordon Sweeney, Tom Luth, Ted Morales, Camera Operators

Scha Jani, Roberto Bosio, Video Control


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN ART DIRECTION/SET DECORATION/SCENIC DESIGN

The Talk       CBS

Jeff Hall, Production Designer

Matthew Tognacci, Art Director

Kristen O'Malley, Set Decorator

OUTSTANDING STUNT COORDINATION

Days of Our Lives NBC

Terry James, Stunt Coordinator


OUTSTANDING CHILDREN'S ANIMATED PROGRAM

Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness Nickelodeon

Peter Hastings, Executive Producer

Bret Haaland, Co-Executive Producer, Supervising Producer

Randy Dormans, Gabe Swarr, Supervising Producers

Andrew Huebner, Producer


OUTSTANDING CHILDREN'S SERIES

R.L. Stine's The Haunting Hour The Series HUB Network

Dan Angel, Billy Brown, Harvey Kahn,

Kim Arnott, Executive Producers

Jane Stine, Joan Waricha, Co-Executive Producers

Charles Lyall, Dawn Knight, Supervising Producers

OUTSTANDING PRE-SCHOOL ANIMATED PROGRAM

Bubble Guppies Nickelodeon

Jonny Belt, Robert Scull, Executive Producers

Ellen Martin, Helen Lebeau, Scott Dyer,

Pam Lehn, Supervising Producers

Allie Strawbridge, Coordinating Producer

Lynne Warner, Producer

Jason Pattan, Line Producer

OUTSTANDING LEGAL/COURTROOM PROGRAM

Judge Judy SYNDICATED

Timothy Regler, Randy Douthit, Executive Producers

Victoria Jenest, Supervising Producer

Kirk Leins, Christopher Thomas, Coordinating Producers

Shannon Weber, Cybil Jordan, Senior Producers

Alex Martinez, Matt Pomfret,

Marisa van den Borre, Gina Madrid, Producers

Judge Judy Sheindlin, Host


OUTSTANDING LIFESTYLE PROGRAM

The Martha Stewart Show Hallmark

Martha Stewart, Michael Morrison, Executive Producers

Lisa Wagner, Christina Deyo, Senior Supervising Producers

Fran Brescia-Coniglio, Maryann Vanderventer, Supervising Producers

Greta Anthony, Lenore Welby, Laurie Hepburn, Senior Producers

Nikki Elkins, Barbara Fight, Stephanie Fitzhugh, Mary Forrest,

Courtney Knapp, Molly McGuiness, Mary Elizabeth, Lawrence,

Nell O’Hara, Ashley Nolan, Producers

Calia Brencsons-Van Dyk, Line Producer


OUTSTANDING NEW APPROACHES – ENHANCEMENT TO A DAYTIME PROGRAM OR SERIES

The Ellen DeGeneres Show SYNDICATED

Ellen DeGeneres, Mary Connelly,

Ed Glavin, Andy Lassner, Executive Producers

Kelly Davies, Senior Web Producer

Daniel Leary, Digital Producer


OUTSTANDING NEW APPROACHES – ORIGINAL DAYTIME PROGRAM OR SERIES

The Beauty Inside YouTube, Facebook

PJ Pereira, Chief Creative Officer

Jeff Ferro, Producer

Elisa Moore, Broadcast Producer

Erin Davis, Senior Interactive Producer

Drake Doremus, Director

Richard Greenberg, Neil Ramanan, Writers

Topher Grace, Matthew Gray Gubler,

Mary Elizabeth Winstead, Performers

Jaime Robinson, Executive Creative Director

Jason Apaliski, Creative Director

Chaz Whitworth, Art Director


OUTSTANDING PRE-SCHOOL CHILDREN'S SERIES

Sesame Street PBS

Carol Lynn Parente, Executive Producer

Kevin Clash, Co-Executive Producer

Nadine Zylstra, Supervising Producer

Tim Carter, Senior Producer

April Coleman, Coordinating Producer

Benjamin Lehmann, Producer

Stephanie Longardo, Line Producer

OUTSTANDING PROMOTIONAL ANNOUNCEMENT – EPISODIC

Kids' Choice Awards 2012 Campaign Nickelodeon

Anthony Gelsomino, Executive Producer

Karen Ammon, Producer

Jay Schmalholz, Creative Director

Peter Siaggas, Director

Erica Ottenberg, Michael

Pecoriello, Writers

Michael Tenney, Production Manager

Matthew Duntemann, SVP Design

Thomas Rizzo, Director of Production

Daniel Dickson, Art Director

Jennifer Bryson, Director of Production

OUTSTANDING PROMOTIONAL ANNOUNCEMENT - INSTITUTIONAL

The Ellen DeGeneres Show – Celebrity SYNDICATED

Mary Connelly, Ed Glavin, Andy Lassner,   Executive Producers

Zach Lyall, Producer

Kevin A. Leman II, Jared Stone, Creative Directors

Ellen DeGeneres, Jason Gelles, Lauren Pomerantz, Writers

Finian Johnson, Philippe Bergerioux, Editors

Blake Bryant, SVP Marketing, Telepictures

Adrianne Anderson, VP Marketing


OUTSTANDING SPECIAL CLASS SERIES

Made MTV

Tony DiBari, Dave Sirulnick, Francis Lyons,

Dave Grant, Kate Bernstein, Donna Edge-Rachell,

Bob Kusbit, Executive Producers

Alissa Horowitz, John Crenny,

Garrett Hohendorf, Haewon Yom, Producers

Robert Yacyshyn, Line Producer

Matthew Parillo, VP of Production


OUTSTANDING SPECIAL CLASS SPECIAL

Guy's Family Reunion Food Network

Frank Matson, Kat Higgins, Tim McOsker, Guy Fieri , Executive Producers


OUTSTANDING HOST IN A LIFESTYLE/TRAVEL PROGRAM

LEEZA GIBBONS, as Host 

My Generation PBS


OUTSTANDING PERFORMER IN A CHILDREN’S SERIES

KEVIN CLASH, as Elmo

Sesame Street PBS

OUTSTANDING PERFORMER IN AN ANIMATED PROGRAM

DAVID TENNANT, as Huyang

Star Wars: The Clone Wars Cartoon Network


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN COSTUME DESIGN/STYLING

R.L. Stine's The Haunting Hour The Series HUB Network

Farnaz Khaki-Sadigh, Natalie Simon, Costume Designers

OUTSTANDING DIRECTING IN AN ANIMATED PROGRAM

Dan Vs. HUB Network

Brian Sheesley, Supervising Director

Stephanie Arnett, Ashley Lenz, James Krenzke, Directors

Hyeonsu Park, Supervising Animation Director



OUTSTANDING DIRECTING IN A CHILDREN'S SERIES

Sesame Street PBS

Ken Diego, Kevin Clash, Joey Mazzarino, Matt Vogel, Directors

OUTSTANDING DIRECTING IN A LIFESTYLE/CULINARY/TRAVEL PROGRAM

Joseph Rosendo's Travelscope PBS

Joseph Rosendo, Director

OUTSTANDING DIRECTING IN A TALK SHOW/MORNING PROGRAM

The Ellen DeGeneres Show SYNDICATED

Liz Patrick, Director

Diana Horn, John Zook, Associate Directors

and

Today Show NBC

Joe Michaels, Director

Erica Levens, Associate Director

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN HAIRSTYLING

R.L. Stine's The Haunting Hour The Series HUB Network

Trudy Parisien, Key Hairstylist

Cara Doell, Hairstylist

and

The Talk CBS

Soo Jin Yoon, Cheryl Eckert, Vickie Mynes, Michael Ward, Hairstylists

OUTSTANDING INDIVIDUAL ACHIEVEMENT IN ANIMATION WINNERS

JOEL FAJNOR, Art Director

Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness “Kung Fu Day Care” Nickelodeon

BILL DELY, Color Designer

Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness “Kung Shoes” Nickelodeon

JASON PARK, Background Designer

Transformers: Prime “Orion Pax – Part 3” HUB Network

ARATO KATO, Character Animator

Transformers: Prime “Hard Knocks” HUB Network

KIRK VAN WORMER, Storyboard Artist

Transformers: Prime “Nemesis Prime” HUB Network

ROBERT KLINE, Storyboard Artist

Disney Minnie’s Bow-Toons “Piano Movers and Shakers”     Disney Channel

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN LIGHTING DIRECTION

The Ellen DeGeneres Show SYNDICATED

Marisa Davis, Lighting Director

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN LIVE & DIRECT TO TAPE SOUND MIXING

Disney Parks Christmas Day Parade ABC

Don Worsham, Pablo Munguia, Production Mixers

Jamie Ledner, Post-Production Mixer

Brian Riordan, Music Mixer

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAKEUP

The Talk CBS

Ann-Marie Oliver, Stephanie Cozart Burton,

Dell McDonald, Jude Alcala, Makeup Artists

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MAIN TITLE AND GRAPHIC DESIGN

Sesame Street PBS

Rickey Boyd, Creative Director - Graphics

Michael Lapinski, Art Director

Rhea Borzak, Compositor

Andrew Atteberry, 3D Animator

Julian Herrera, VFX Supervisor

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MULTIPLE CAMERA EDITING

 Sesame Street PBS

Todd James, Tim Carter, Supervising Editors

Jesse Averna, John Tierney, Editors

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC DIRECTION AND COMPOSITION

The Fresh Beat Band Nickelodeon

Scott Kraft, Nadine van der Velde, Music Directors

Ric Markmann, Dan Pinella, Peter Zizzo, Chris Wagner, Composers


OUTSTANDING ORIGINAL SONG – CHILDREN’S AND ANIMATION

“I LOVE YOU TOO”

3rd & Bird! Disney Channel

Ziggy Marley, Composer & Lyricist

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SINGLE CAMERA EDITING

Biz Kid$ PBS

Alex Carrillo, Jim Golingo, Editors

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SINGLE CAMERA PHOTOGRAPHY (FILM OR ELECTRONIC)

Born to Explore with Richard Wiese SYNDICATED

John Barnhardt, Cinematographer

Greg Harriott, Camera

and

Equitrekking PBS

Greg Barna, Director of Photography

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SOUND EDITING - LIVE ACTION

Sesame Street PBS

Chris Prinzivalli, Michael Barrett, Michael Croiter, Supervising Sound Editors

Jorge Muelle, Music Editor

Chris Sassano, Sound Editor

Dick Maitland, Sound Effects Editor

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SOUND MIXING - LIVE ACTION

Joseph Rosendo's Travelscope PBS

Jason Grigg, Audio Mixer

OUTSTANDING SPECIAL CLASS DIRECTING

Disney Parks Christmas Day Parade ABC

Ryan Polito, Director

OUTSTANDING SPECIAL CLASS WRITING

The Ellen DeGeneres Show SYNDICATED

Kevin A. Leman II, Head Writer

Ellen DeGeneres, Jason Gelles, Paul Horne,

Lauren Pomerantz, Ryan Raddatz, Gil Rief,

Amy Rhodes, Beth Sherman, Adam Yenser, Writers


OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN TECHNICAL DIRECTION/ELECTRONIC CAMERA/VIDEO CONTROL

The Ellen DeGeneres Show SYNDICATED

Michael Williams, Technical Director

David Weeks, Timothy O'Neill, Paul Wileman, Brad Zerbst,

Forrest Fraser, Brian Loewe, Camera Operators

Randolph Johnson, Video Control

OUTSTANDING WRITING IN ANIMATION

WordGirl PBS

Tom Martin, Eric Shaw, Head Writers

Jack Ferraiolo, Jayne Hamil, Ryan Raddatz, Writers

OUTSTANDING WRITING IN A CHILDREN'S SERIES

Sesame Street PBS

Joey Mazzarino, Head Writer

Molly Boylan, Annie Evans, Christine Ferraro,

Emily Perl Kingsley, Luis Santeiro, Ed Valentine,

Belinda Ward, John Weidman, Writers

OUTSTANDING CASTING FOR AN ANIMATED SERIES OR SPECIAL

The Legend of Korra Nickelodeon

Shannon Reed, Casting Director

Sarah Noonan, Original Casting by

Gene Vassilaros, Original Casting by

OUTSTANDING SPECIAL CLASS SHORT FORMAT DAYTIME PROGRAM

Make Your Mark: Ben Horowitz, Bullying PSA Disney Channel


Richard Loomis, SVP/CMO Disney Channels Marketing & Creative

Ron Pomerantz, Vice President Disney Channel Marketing & Creative

Siobhan Murphy, Creative Director Disney Channel Marketing & Creative

F. Michael Blum, Executive Producer/Director

Tracy Pion, Creative Director

Tom Pace, Jen Gruskoff, Writers

Jaycen C. Armstrong, Producer

Amanda Erlanson, Supervising Producer

Rick Milewski, Editor

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SOUND EDITING – ANIMATION

Slugterra Disney XD

Jonny Ludgate, Supervising Sound Editor

Jeff Davis, Gordon Sproule, Sound Editors

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN SOUND MIXING – ANIMATION

Ben10: Omniverse Cartoon Network

Carlos Sanches, Re-Recording Mixer

OUTSTANDING TRAVEL PROGRAM

Jack Hanna's Into the Wild SYNDICATED

Guy Nickerson, Jack Hanna, Executive Producers

Elaine Pugliese, Supervising Producer

Peter Bredemeier, Shelby Redfield, Producers

Cyndie Nickerson, Line Producer