Skip to main content

Succession Dominates Primetime Emmy Drama Nominations

All hail Succession! HBO's hit received 25 nominations at the 2022 Primetime Emmy Awards, tops amongst all shows. Succession is in contention for Outstanding Drama Series, alongside AMC's Better Call Saul, HBO's Euphoria, Netflix's Ozark, AppleTV+'s Severance, Netflix's Stranger Things, Showtime's Yellowjackets, and Netflix's Squid Game.

Ranking joint second amongst nods were Apple's Ted Lasso (up for Outstanding Comedy Series) and HBO's The White Lotus (up for Outstanding Limited Series). Both of the latter shows raked in 20 nominations apiece.

The awards ceremony will air September 12 at 5 PM EST on NBC. It will also be available to stream live on Peacock.

Check out the list of nominees below.

BEST DRAMA SERIES
Better Call Saul (AMC)
Euphoria (HBO)
Ozark (Netflix)
Severance (Apple TV+)
Squid Game (Netflix)
Stranger Things (Netflix)
Succession (HBO)
Yellowjackets (Showtime)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Jodie Comer (Killing Eve)
Laura Linney (Ozark)
Melanie Lynskey (Yellowjackets)
Sandra Oh (Killing Eve)
Reese Witherspoon (The Morning Show)
Zendaya (Euphoria)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Jason Bateman (Ozark)
Brian Cox (Succession)
Lee Jung-jae (Squid Game)
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Adam Scott (Severance)
Jeremy Strong (Succession)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Patricia Arquette (Severance)
Julia Garner (Ozark)
Jung Ho-yeon (Squid Game)
Christina Ricci (Yellowjackets)
Rhea Seehorn (Better Call Saul)
J. Smith-Cameron (Succession)
Sarah Snook (Succession)
Sydney Sweeney (Euphoria)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES
Nicholas Braun (Succession)
Billy Crudup (The Morning Show)
Kieran Culkin (Succession)
Park Hae-soo (Squid Game)
Matthew Macfadyen (Succession)
John Turturro (Severance)
Christopher Walken (Severance)
Oh Yeong-soo (Squid Game)

BEST COMEDY SERIES
Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO)
Curb Your Enthusiasm (HBO)
Hacks (HBO Max)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Only Murders in the Building (Hulu)
Ted Lasso (Apple)
What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
Elle Fanning (The Great)
Issa Rae (Insecure)
Jean Smart (Hacks)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Donald Glover (Atlanta)
Bill Hader (Barry)
Nicholas Hoult (The Great)
Steve Martin (Only Murders in the Building)
Martin Short (Only Murders in the Building)
Jason Sudeikis (Ted Lasso)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
Hannah Einbinder (Hacks)
Janelle James (Abbott Elementary)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Sarah Niles (Ted Lasso)
Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
Juno Temple (Ted Lasso)
Hannah Waddingham (Ted Lasso)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES
Anthony Carrigan (Barry)
Brett Goldstein (Ted Lasso)
Toheeb Jimoh (Ted Lasso)
Nick Mohammed (Ted Lasso)
Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
Tyler James Williams (Abbott Elementary)
Henry Winkler (Barry)
Bowen Yang (Saturday Night Live)

BEST LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES
Dopesick (Hulu)
The Dropout (Hulu)
Inventing Anna (Netflix)
Pam & Tommy (Hulu)
The White Lotus (HBO)

Scroll to Continue

Recommended Articles

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES, MOVIE OR ANTHOLOGY
Toni Collette (The Staircase)
Julia Garner (Inventing Anna)
Lily James (Pam & Tommy)
Sarah Paulson (Impeachment: American Crime Story)
Margaret Qualley (Maid)
Amanda Seyfried (The Dropout)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES, MOVIE OR ANTHOLOGY
Colin Firth (The Staircase)
Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)
Oscar Isaac (Scenes From a Marriage)
Michael Keaton (Dopesick)
Himesh Patel (Station Eleven)
Sebastian Stan (Pam & Tommy)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE
Connie Britton (The White Lotus)
Jennifer Coolidge (The White Lotus)
Alexandra Daddario (The White Lotus)
Kaitlyn Dever (Dopesick)
Natasha Rothwell (The White Lotus)
Sydney Sweeney (The White Lotus)
Mare Winningham (Dopesick)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE
Murray Bartlett (The White Lotus)
Jake Lacy (The White Lotus)
Will Poulter (Dopesick)
Seth Rogen (Pam & Tommy)
Peter Sarsgaard (Dopesick)
Michael Stuhlbarg (Dopesick)
Steve Zahn (The White Lotus)

BEST TELEVISION MOVIE
Chip ‘n’ Dale: Rescue Rangers
Ray Donovan: The Movie
Reno 911!: The Hunt for QAnon
The Survivor
Zoey’s Extraordinary Christmas

BEST VARIETY TALK SERIES
The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
Late Night With Seth Meyers (NBC)
The Late Show With Stephen Colbert (CBS)

BEST VARIETY SKETCH SERIES
A Black Lady Sketch Show (HBO/HBO Max)
Saturday Night Live (NBC)

BEST VARIETY SPECIAL (LIVE)
The 64th Annual Grammy Awards (CBS)
Live in Front of a Studio Audience: The Facts of Life and Diff’rent Strokes (ABC)
The Oscars (ABC)
Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show Starring Dr. Dre, Snoop Dogg, Mary J. Blige, Eminem, Kendrick Lamar and 50 Cent (NBC)
Tony Awards Presents: Broadway’s Back! (CBS)

BEST VARIETY SPECIAL (PRE-RECORDED)
Adele: One Night Only (CBS)
Dave Chappelle: The Closer (Netflix)
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts (HBO/HBO Max)
Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)
One Last Time: An Evening With Tony Bennett and Lady Gaga (CBS)

BEST HOSTED NONFICTION SERIES OR SPECIAL
My Next Guest Needs No Introduction With David Letterman (Netflix)
The Problem With Jon Stewart (Apple TV+)
Stanley Tucci: Searching for Italy (CNN)
VICE (Showtime)
The World According to Jeff Goldblum (Disney+)

BEST REALITY COMPETITION PROGRAM
The Amazing Race (CBS)
Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Amazon Prime Video)
Nailed It! (Netflix)
RuPaul’s Drag Race (VH1)
Top Chef (Bravo)
The Voice (NBC)

BEST HOST FOR A REALITY OR COMPETITION PROGRAM
Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness (Queer Eye)
Amy Poehler and Nick Offerman (Making It)
Nicole Byer (Nailed It!)
Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, Kevin O’Leary (Shark Tank)
Padma Lakshmi (Top Chef)
RuPaul (RuPaul’s Drag Race)

BEST GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Hope Davis (Succession)
Marcia Gay Harden (The Morning Show)
Martha Kelly (Euphoria)
Sanaa Lathan (Succession)
Harriet Walter (Succession)
Lee You-mi (Squid Game)

BEST GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Adrien Brody (Succession)
James Cromwell (Succession)
Colman Domingo (Euphoria)
Arian Moayed (Succession)
Tom Pelphrey (Ozark)
Alexander Skarsgard (Succession)

BEST GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Jane Adams (Hacks)
Harriet Sansom Harris (Hacks)
Jane Lynch (Only Murders in the Building)
Laurie Metcalf (Hacks)
Kaitlin Olson (Hacks)
Harriet Walter (Ted Lasso)

BEST GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Jerrod Carmichael (Saturday Night Live)
Bill Hader (Curb Your Enthusiasm)
James Lance (Ted Lasso)
Nathan Lane (Only Murders in the Building)
Christopher McDonald (Hacks)
Sam Richardson (Ted Lasso)

DAYTIME CONFIDENTIAL ON: TWITTER | FACEBOOK | INSTAGRAM